Header Image
Internetpiano
Сольфеджіо

Спів з листа на уроках сольфеджіо - підготовчі вправи

Чому я вважаю, що навчання співу з листа є одним з головних питань курсу сольфеджіо? Для цього є одна важлива причина. Справа в тому, що слово «сольфеджіо», у дослівному перекладі означає «спів з назвою нот», тобто це і є спів з листа. Сам предмет сольфеджіо виник біля 1000 років тому: для того, щоб навчити хористів співати по нотах. А вже набагато пізніше предмет ускладнився та наблизився до сучасного вигляду.

Тому спів з листа – це одне з основних вмінь, яке треба здобути у результаті курсу сольфеджіо. Більше того, від добре розвинутого вміння співати з листа напряму залежать інші важливі навички, наприклад, вміння писати музичні диктанти. Іноді інструменталісти мені кажуть, що вже їм вміння співати з листа для гри на піанино або флейті „ну взагалі не потрібне” – у відповідь можу зазначити, що, наприклад, вміння підібрати мелодію на слух (і заграти її) дуже залежить від вміння співати по нотах і подумки уявляти нотний текст.

 

Розглянемо ретельніше: з чого ж складається вміння співати по нотах?

1) Власне з вміння співати! Тобто попадати голосом в звуки різної висоти з доступного для людини діапазону. При чому співати треба вміти без інструменту як окремі звуки так і послідовності з декількох звуків.

2) З гарного знання того, де саме та які ноти знаходяться на нотній строчці.

3) З вміння прочитати з листа ритм (ритмічний малюнок).

Ось це є мінімальним набором знань та вмінь для того, щоб почати вчитися співу з листа. Якщо хоча б один з цих пунктів не вивчений якісно, то можна навіть не починати співати з листа – це буде безглуздим заняттям. Наприклад, якщо учень не вміє попадати голосом в потрібні ноти, то навіть якщо він ідеально знає де яка нота знаходиться на нотній строчці – це йому не допоможе, бо він не зможе їх заспівати.

Скільки потрібно часу для набуття цих попередніх навичок, та чи можна їх набути самостійно? Почнемо з двох останніх, бо вони простіші:

- Для того, щоб добре вивчити ноти на нотній строчці може вистачити декілька тижнів. Це легко зробити самостійно, достатньо взяти таблицю з нотами з будь-якого підручника сольфеджіо чи музичної грамоти та працювати з нею, в ідеалі добре було б одразу грати ці ноти на своєму інструменті.

- Пропрацювання читання з листа розповсюджених ритмічних формул може зайняти декілька місяців при систематичній роботі. З цим також легко можна впоратись самостійно, хоча на початковому етапі бажано, щоб хтось проконтролював правильність відтворення ритмічних формул.

- Найскладніша ситуація з набуттям навички чистого співу: потрапляння голосом в потрібну ноту. В залежності від початкових даних учня, на це може піти від декількох місяців до декількох років. Ситуація у кожного може бути різна - ось приклади доволі розповсюджених випадків:

Якщо Ви вмієте чисто співати окремі звуки, але не вмієте чисто співати пісні (тобто, послідовності звуків), то Вам може знадобитись від декількох місяців до року співу разспівок на різні гами, інтервали та акорди. В принципі, через якийсь час після початку тренувань, Ви вже можете починати співати з листа нескладні мелодії та пропрацьовувати обидві навички паралельно.

Якщо Ви вмієте попадати голосом в звуки різної висоти, але робите це не зовсім чисто, то Вам знадобиться від трьох місяців вправ, щоб навчитися тримати чисто окремі звуки.

Якщо Ви вмієте попадати чисто голосом в декілька звуків в невеликому діапазоні, а в інші звуки попасти не можете, то Вам потрібно розширювати свій співочий діапазон - це в середньому від півроку і більше.

Найскладніший випадок - це якщо Ви взагалі не можете співати різні звуки, а тільки „гудите” на одному звуці (викладачі таке якище називають "гудошник"), в такому випадку розраховуйте на роботу від року і більше. Це не остаточний діагноз – все можна виправити систематичними щоденними заняттями.

Всі ці розрахунки не можна вважати остаточною істиною. У мене в педагогічній практиці були випадки, коли учні, що мали невеликий діапазон, розширювали його до двох октав буквально за місяць. Але були і протилежні випадки, коли, наприклад, нечисте інтонування настільки входило у звичку, що не виходило його повністю виправити навіть за рік занять.

 

Чи можна працювати зі співом по сольфеджіо самостійно? При належній підготовці - так, можна. Основна складність в тому, щоб учень зміг сам почути чи чисто він заспівав ноту та порівняти свій спів з еталонним звучанням (наприклад, звучанням тієї ж ноти на інструменті). Якщо з цим завданням вийде впоратись, то можна займатись самостійно.

Конкретні вправи для розвитку попередніх співочих навичок з сольфеджіо будуть викладені в першій частині курсу „Сольфеджіо с нуля: Практичний курс для батьків маленьких музикантів та всіх початківців”.

 
Голосування №1
Я шукаю на сайті уроки:
 
Голосування №2
Мій музичний рівень
 
Free template "Frozen New Year" by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! You have got this template gratis, so don't become a freak.