Header Image
Internetpiano
Школа Фортепіано

Гра на фортепіано - що це таке?

Ремезенко Юлія «Фортепіано – навчи себе сам»

Гра на фортепіано - що це таке?

 

Перед тим, як починати вчити вправи, саме час визначити: що ж таке, власне, гра на фортепіано?

Не знаю, чи здивую Вас цим твердженням, чи ні, але:

Гра на фортепіано – це «вид спорту»!

Вже передбачаю обурені заперечення: "Як так! Гра на фортепіано - це музика, мистецтво, натхнення! Не можна її знижувати до банальної "гімнастики для пальців"!"

В цих запереченнях, безумовно, є доля істини, але тоді у мене зустрічне запитання: художня гімнастика, фігурне катання - це види спорту, чи мистецтво? Що це види спорту - сумнівів немає, бо вони офіційно внесені в реєстр олімпійських видів спорту. Але виступи спортсменів у цих видах спорту іноді настільки високохудожні та захоплюють глядачів, що цілком можуть бути віднесені до мистецтва. Запитаємо себе, чи змогло б це мистецтво бути створеним, якби спортсмени не володіли ідеально технікою виконання складних фізичних рухів? Думаю, всім очевидно, що ні.

Так само і з грою на фортепіано. Якщо говорити просто, то до того, як стати мистецтвом, гра на фортепіано є набором простих рухів рук, кистей, пальців, а також складних комбінацій цих рухів. ВСЕ! І поки ці рухи не доведені до досконалості в кожному творі - музики та мистецтва не вийде.

Віртуозне володіння цими рухами має назву "техніка". Що ж треба робити, щоб оволодіти цією технікою?

Те ж саме, що і при навчанні різним видам спорту – танцям, бойовим мистецтвам, фігурному катанню, а саме: повторювати рухи багато разів до тих пір, поки вони не вийдуть ідеально. Все просто – для того, щоб навчитись віджиматися від підлоги 50 разів – треба віджиматися від підлоги, спочатку 1 раз на день, далі 5, далі 10, допоки не вийде віджатися всі 50 разів. Щоб навчитись грати на фортепіано, треба робити так само, тобто грати на фортепіано, повторюючи кожний простий рух повільно багато разів. Спочатку вчитись натискати одним пальцем на клавішу, далі чергувати натискання клавіш різними пальцями. Як Ви розумієте, комбінацій рухів може бути безліч, і кожну з них треба вивчити до автоматизму.

Таким чином, щоб вивчити твір на фортепіано, треба:

1) Поділити його на прості рухи. Як це зробити правильно ми розглянемо пізніше.

2) Кожен рух повторювати однаково багато разів протягом декількох тижнів, в результаті довести його до автоматизму.

3) Поєднати прості рухи в комплекси і їх також повторювати багато разів до автоматизму.

4) Коли з технічного боку п'єса ідеально вивчена, можна починати "робити з нот музику". Хоча в дійсності, музику краще починати робити раніше, в ідеалі з самого початку, паралельно з технікою, але для спрощення розуміння логіки процесу, я перенесла це в останній пункт.

Ще один важливий момент, від якого залежить результат:

Однакові рухи передбачають, що Ви не тільки натискаєте правильні ноти, але й головне (!) - натискаєте їх завжди тими самими пальцями! Якщо цю умову не виконати, то вся праця буде марною. Адже Ви завчаєте саме рухи пальців, намагаєтесь задіяти м'язову пам'ять, і якщо кожен раз натискати ноту новим пальцем, то Ваші пальці ніколи не зможуть запам'ятати правильні рухи. Цей пункт я акцентую окремо, бо це сама розповсюджена помилка – 80% початківців під час гри постійно плутають пальці, чим сильно ускладнюють собі процес навчання.

Якщо Ви вже граєте на фортепіано, то зараз саме час проаналізувати свою п'єсу. Перевірити, чи правильно Ви її вчите, не змінюєте кожен раз пальці під час гри? Спробуйте поділити її на прості рухи та вчити ці рухи.

 
Голосування №1
Я шукаю на сайті уроки:
 
Голосування №2
Мій музичний рівень
 
Free template "Frozen New Year" by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft! You have got this template gratis, so don't become a freak.